Wycieczka do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

26 października 2016 r. uczniowie klas informatycznych I a i II a i IV a uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Jest to pierwsze i jedyne w Polsce muzeum poświęcone historii komputerów. Muzeum mieści się w budynku Centrum Kultury Katowice przy Placu Sejmu Śląskiego.

Wycieczka po muzeum to ciekawa podróż w czasie. W magazynie muzealnym jest zgromadzonych ponad 3500 eksponatów, z czego przygotowanych do zwiedzania jest już ponad 500 komputerów. Wśród eksponatów znajduje się także komputer ODRA. Uczniowie mogli „dotknąć” bitów i bajtów, oraz przekonać się że smartfon, a właściwie jego procesor kiedyś był olbrzymią szafą do której transportu trzeba było pracy kilku ludzi i samochodu dostawczego i nie dało się go schować w kieszeni. Wszystkie eksponaty to nie tylko elementy wystawy, każdy z nich ma swoją duszę i historię. Muzeum uczy i bawi – pokazuje jednocześnie zabytkowy sprzęt z którego kiedyś człowiek był dumny, uważając go za niebywałe osiągnięcia.

Zwiedzanie połączone było z lekcją muzealną – lekcją historii i ewolucji sprzętów, które na dobre zadomowiły się w naszym codziennym życiu. Wycieczka została zakończona zabawą – grami, które przeszły już do historii gier komputerowych. W tym muzeum można sobie uświadomić jak szybko nastąpił postęp w tej dziedzinie.