1 Marca – Dzień żołnierzy wyklętych

Pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy w latach 1944-1963 nie pogodzili się z okupacją niemiecką ani radziecką oraz wprowadzanym systemem komunistycznym w Polsce po zakończeniu II wojny światowej.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w podziemiu niepodległościowym miało działać kilkaset tysięcy osób wspierających „Wyklętych” oraz blisko 20 tys. ludzi bezpośrednio zaangażowanych w działalność o charakterze partyzanckim Liczba ta zmniejszała się stopniowo od 1945 roku.

„Wyklęci” dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o Polskę. Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Sejm uchwalił w lutym 2011 roku. Święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za męstwo, niezłomną postawę patriotyczną, przywiązanie do tradycji patriotycznych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do obejrzenia spotu Instytutu Pamięci Narodowej oraz zapoznania się z informacjami, które są dostępne na stronach:

https://www.youtube.com/watch?v=W29nbEMriO4 https://epodreczniki.pl/a/zolnierze-niezlomni/Dhs7UDp4k

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca 2021 roku o godz. 18:30 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na specjalny koncert patriotyczny. Transmisja z Kameralnej Sali Koncertowej w siedzibie Zespołu „Śląsk” będzie dostępna na facebookowym profilu zespołu oraz na kanale YouTube. https://www.facebook.com/zespolslask