Godzina dla Ziemi

W roku 2021 Godzina dla Ziemi przypada na 27 marca jest to coroczne wydarzenie, organizowane w ostatnią sobotę marca.

Godzinę dla Ziemi zapoczątkował WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody), który w 2007 roku zachęcił aż 2 miliony mieszkańców Sydney do wyłączenia niepotrzebnych świateł i urządzeń elektrycznych na 60 minut. Godzina to oczywiście zbyt krótki czas, by osiągnąć odczuwalne rezultaty. Inicjatywa ta jednak na ma charakter symboliczny – promuje postawy pro-ekologiczne i ma na celu wykształcenie trwałych nawyków – z korzyścią zarówno dla Ziemi, jak i jej mieszkańców. Oszczędność energii to przecież nie tylko ulga dla domowego budżetu, ale również „cegiełka” przekazana na rzecz ochrony planety, która pilnie potrzebuje „odetchnąć” od natłoku gazów cieplarnianych. Z roku na rok idea ta cieszy się coraz większym uznaniem. Do akcji włączyło się ponad 100 państw, a w ciągu ostatnich lat na symboliczną godzinę światło zgasło w wielu znanych miejscach, takich jak Koloseum, Opera w Sydney czy Piramidy w Gizie. Niektóre stacje telewizyjne wstrzymały nawet transmisje lub używały wyłącznie świateł LED-owych.

Szacuje się, ze w 2011 roku w obchodach Godziny dla Ziemi w mniejszym lub większym stopniu uczestniczyły blisko 2 miliardy ludzi. Wtedy też ciemności zapadły w Pałacu Kultury i Nauki, w Galerii Zachęta czy w krakowskich Sukiennicach. Promowanie tej ekologicznej inicjatywy ułatwia Internet i wirtualne media – można więc mieć nadzieję, że „zielony” trend przyjmie się powszechnie na całym globie, na którym przecież wszyscy chcą gościć jak najdłużej.

Godzina dla Ziemi 2021 – o której godzinie akcja WWF?

Informacje na temat tego, o której Godzina dla Ziemi w 2021 roku, szczególnie interesują wiele osób, a przede wszystkim tych, którzy chcą się przyłączyć do corocznej akcji. Otóż tradycyjnie światowa akcja odbędzie się w sobotę, 27 marca – start o godzinie 20:30.

To właśnie we wspomnianym powyżej czasie na godzinę miliony ludzi na całym świecie zgasi światło – w ten sposób organizatorzy akcji chcą wyrazić troskę o przyszłość środowiska naturalnego. Czas ten ma skłonić do refleksji na temat zmian klimatu.

W 2021 w Polsce akcja Godzina dla Ziemi odbędzie się pod hasłem #GodzinaDlaBałtyku. Więcej na stronie https://youtu.be/nZoZTzOdGpQ