Noc Geografii

noc geografii
23 kwietnia 2021 Geografowie z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają na NOC GEOGRAFII. W programie – popularnonaukowe wykłady i pokazy – z których dowiecie się: czym zajmują się dzisiaj geografowie? jakich nowoczesnych narzędzi używają w swojej pracy? jak bardzo różnorodne badania prowadzą? oraz ile jeszcze mają do odkrycia? Będzie zatem o dronach, balonach i radarach, skaningu, GISie i kartografii, dendrochronologii, badaniu krajobrazu i monitorowaniu pandemii. Tej nocy odbędziemy razem podróże dalekie i bliskie – do Bytomia, Arktyki czy na… dach sosnowieckiej Żylety – czyli najwyższego budynku akademickiego w Polsce, w którym mieszczą się: Instytut Nauk o Ziemi oraz Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, w których pracujemy.
Noc Geografii w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jest organizowana w ramach międzynarodowej inicjatywy, jaką jest GeoNight (Night of Geography), której celem jest zwrócenie uwagi na geografię i geografów, umożliwienie szerszej publiczności zapoznania się z koncepcjami i badaniami geograficznymi oraz szeroko pojęta promocja geografii w świecie.
Tegoroczna, pierwsza edycja tego wydarzenia w naszym ośrodku nawiązuje ponadto do obchodów Dnia Geografa – święta ustanowionego przez Komitet Nauk Geograficznych PAN na 23 kwietnia – które było kluczowym geograficznym wydarzeniem Wydziału Nauk o Ziemi UŚ.
Po raz pierwszy zapraszamy również na wydarzenie w formuje zdalnej – będzie ono transmitowane na żywo na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego oraz na fanpage’u Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.