Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Uroczystą Akademią, która odbyła się na sali gimnastycznej, rozpoczęliśmy rok szkolny 2020/2021. Ten dzień przyniósł także podsumowanie projektu „Praktyki bez granic drogą do sukcesu ”w pełni sfinansowanego ze środków POWER realizowanego na zasadach programu Erasmus +.  Wszystkim uczestnikom projektu wręczono Europassy, czyli dokumenty mające na celu zaprezentowanie umiejętności zawodowych i kompetencji w sposób czytelny i przejrzysty we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

     Trzydziestu dwóch uczniów kształcących się w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych oraz technik informatyk odbyło dwutygodniową praktykę w hiszpańskiej Sewilli. Lotnicy, wylecieli na praktyki w drugiej połowie czerwca 2019 roku, aby pod czujnych okiem opiekunów odbywać zajęcia w firmie Dronetools. S.L. dotyczące konstruowania i programowania dronów. Do dzisiejszego dnia z rozrzewnieniem wspominają miniony czas: „O tym, co nam się podobało, można by pisać i opowiadać godzinami, ale jedno szczególnie zapadło nam w pamięć, mianowicie jest to klimat, jaki panował w Hiszpanii, nie o pogodę tu chodzi, tylko o sposób, w jakim tam żyją ludzie.. Bezstresowy i bardzo radosny, na ulicach same uśmiechnięte twarze, dookoła uliczni artyści przedstawiający swoje talenty. Następnym powodem tego, co sprawiło, że powrót do Polski był tak trudny, było jedzenie, ale nie jakieś zwykłe, tylko tradycyjne dania hiszpańskie, nie było nikogo, kto nie brałby dokładki. Właściwie po naszych opowiadaniach o praktykach, ktoś mógłby sobie pomyśleć, że poza zwiedzaniem miasta i jedzeniem nic innego nie było, otóż nie: codziennie mieliśmy zajęcia, które bardzo nam się podobały. Faktem jest, że oprócz tego, że przyjemnie brało się nam w nich udział to dużo się nauczyliśmy, np. lutowania  (ktoś powie, że mało fascynujące) ale nam sprawiło wiele frajdy i naprawdę się przykładaliśmy do tych zajęć. Nauczyliśmy się także budować i programować własnego drona, oraz poznaliśmy podstawy języka hiszpańskiego. Tak pobyt na praktykach wspomina uczeń klasy III A technikum Oliwier Ciszewski.

Informatycy rozpoczęli swoje praktyki z początkiem listopada 2019 roku. Wsiadając do samolotu, pożegnali deszczową pogodę, zaś Hiszpania powitała ich ciepłem i słońcem . Nauki z zakresu e-commerce pobierali w firmie Multiplicalia. Jakub Pytlarz, uczeń kl. III A Porębskiego technikum tak wspomina swoją hiszpańską przygodę: „Moim zdaniem w praktyce odbytej w Sevilli najbardziej podobało nam się zwiedzanie miasta i podziwianie piękna architektury, która została wzniesiona kilkanaście tysiącleci temu. Domowe jedzenie przygotowywane codziennie przez   Panią Immę było wyborne, wyglądało pięknie i tak samo smakowało. Kurs języka hiszpańskiego, który prowadził Daniel, był bardzo dobrze przeprowadzony i dużo z niego wynieśliśmy. Opiekunowie grupy spełni swoją rolę w tym wyjeździe, czuliśmy się bezpiecznie i zostaliśmy bardzo dobrze wprowadzeni w obcą kulturę.

Warto zauważyć, że uczniowie oprócz nauki, bardzo miło wspominają wycieczki, które miały przybliżyć im obca kulturę.

Całkowity koszt projektu wyniósł 62 688,00 EURO.  Unijne środki finansowe pozwoliły pokryć nie tylko wyjazd uczniów, ale także przygotowania językowo-pedagogiczno-kulturowe, w których uczestniczyli, kieszonkowe, które otrzymali na wyjazd, a także zakup pomocy dydaktycznych.

Koordynator projektu: mgr Joanna Łapaj