Wycieczka do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

8 listopada 2017 r. informatycy z klasy drugiej pod opieką pani Elżbiety Pustułki i księdza Pawła Góreckiego uczestniczyli w wycieczce do MUZEUM HISTORII KOMPUTERÓW I INFORMATYKI w KATOWICACH.

Młodzież odbyła podróż w czasie i zapoznała się z pierwszymi maszynami wspomagającymi liczenie. Zwiedzanie połączone było z lekcją muzealną na temat historii powstania maszyn oraz o ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju informatyki. Podczas wykładu przypomniano uczniom w jaki sposób liczy komputer a w jaki człowiek, czyli powtórka z systemu binarnego i dziesiątkowego.  W informatyce za pierwszy komputer uważa się  maszynę z 1942 roku o nazwie Eniac, ponieważ zastosowano w niej wyłącznie elementy elektryczne. Ciekawe i nieprawdopodobne wydaje się to, że ważyła ona 30 ton i składała się z 18 000 lamp elektronowych. Była jednak bardzo awaryjna. Przewodnik opowiadał z pasją o tajnikach komputerów rozbudził we wszystkich zainteresowania do dalszego pogłębiania wiedzy o historii informatyki.

Uczniowie widzieli również  przeróżne nośniki danych: dyskietki oraz taśmy perforowane i taśmy magnetyczne. Najprzyjemniejsze jednak dla uczestników wycieczki okazały się same eksponaty muzeum, bo mogli ich dotknąć, obejrzeć dokładnie, a przede wszystkim użyć do ulubionej przez nich czynności, czyli grania w gry komputerowe.