Dlaczego warto czytać książki?

dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książek daje wiele korzyści. Relaksują, poszerzają wiedzę, dają poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu. Tak naprawdę pozytywnych czynników podczas obcowania z książką jest cała masa. Wie o tym każdy, kto choć raz w życiu przeczytał jedną, dobrą książkę. To bezcenna czynność, która niestety powoli zanika. Jedną z przyczyn jest szybki rozwój technologii, a co za tym idzie życie w pośpiechu. Niestety ludzie nie zdają sobie sprawy jak ważne jest czytanie i ile może dawać ono pożytku, do wykorzystania w codziennym życiu. Tylko 10% z nas czyta więcej niż 7 książek rocznie. Statystyki przerażają, dlatego podajemy 10 powodów dlaczego warto czytać książki.

Czytanie poprawia pamięćCzytając książkę musimy pamiętać o jej bohaterach, ich pochodzeniu, osobowości, historii i wielu innych rzeczach. Gdy mózg stara się to wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.

Warto czytać książki, ponieważ wówczas pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w swojej głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.

Czytanie uwalania od stresu i uspokaja

Badania z 2009 roku wykazują, że czytanie książek bardziej łagodzi stres, niż wbrew pozorom słuchanie muzyki czy spacer. Udowadniają one, że czytając chociaż kilkanaście minut dziennie, zmniejsza się poziom hormonu stresu nawet do 70%. Ma ono również pozytywny wpływa na nasze ciało, które wówczas odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.

Czytanie kształtuje charakter

Czytając książki o różnorodnej tematyce kształtujemy nasz charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Bardzo często utożsamiamy się z bohaterami książek, którzy niejednokrotnie odzwierciedlają nasze codzienne życie. Powoduje to w nas zadumę, refleksję nad własnym postępowaniem, nad decyzjami, które trzeba podjąć, lub które już zostały zrealizowane. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.

Książki pogłębiają wiedzęLudzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Warto czytać książki, ponieważ są one doskonałym źródłem informacji zgłębiającej dany temat. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy. Osoby sięgające po książki mogą wpłynąć na poprawę wielu aspektów swojego życia: biznes, relacje zawodowe, rodzinne, partnerskie i wiele innych.

Książki wzbogacają słownictwoKontakt z książką poszerza nasz zasób słownictwa. Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.

Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby AlzheimeraSpośród miliardów książek na świecie znaleźć można takie, które poprawiają samopoczucie i zdrowie. Czytanie takich książek, zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.Codzienny trening mózgu w postaci czytania i pisania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku, tak wynika z badań opublikowanych na łamach “Neurology”.Wyniki innych badań przedstawionych w PNAS, amerykańskim czasopiśmie naukowym dowodzą, że szansa zdiagnozowania choroby Alzheimera wśród regularnie czytających ludzi, jest dwa i pół razy mniejsza. Nie oznacza to, że jeśli czytamy to zapobiegniemy chorobie. Jednak istnieje współzależność między działaniem funkcjonowania intelektualnego jak oddanie się lekturze, która ma niebagatelny wpływ na szare komórki, a uchronieniem się przed tą straszna chorobą. Rozwiązywanie krzyżówek przez osoby starsze, granie w gry planszowe, nauka języków obcych, a przede wszystkim czytanie jest zdecydowanie lepsze niż siedzenie przed telewizorem. Taka aktywność zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera.

Czytanie poprawia senCzytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem. Zamiast siedzieć przed telewizorem bądź tabletem, warto poświęcić chwilę na kontakt z książką. Dlatego wielu fachowców zaleca, aby przed pójściem do łóżka wypracować sobie pewną rutynę odprężającą, a jest nią między innymi czytanie. Wpłynie to na spokojny sen, zrelaksuje nasze ciało, a na drugi dzień w pracy czy w szkole będziemy bardziej produktywni.

Książka rozwija empatię

Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji, potwierdzają to badania naukowców z Uniwersytetu w Toronto. Fikcja literacka przedstawiona w książce to wyimaginowany świat. Ukazuje różne formy zachowań w wielu sytuacjach, nowe relacje międzyludzkie, zabiera do miejsca dostępnego tylko dla czytelnika. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów co bohaterowie z książek. Jest to dla nas doskonała życiowa lekcja. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.

Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjneWarto czytać książki, ponieważ ma to ogromny wpływ na nasze rozmowy z innymi ludźmi. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. A wszystko za sprawą zasobu słów, które zdobywamy poprzez kontakt z książką. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi. Bardzo fajnie przebiegają takie rozmowy z dziećmi, które dzięki obcowaniu z książką samemu lub poprzez rodziców, podczas rozmowy z innymi, dobierają tak wyszukane słowa, że na ustach odbiorcy pojawia się uśmiech. Czasami takie rozmowy stają się dla dorosłych mądre i pouczające.

Czytanie poprawia koncentracjęWystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Dzieci, które od małego mają kontakt z książką, w przyszłości będą szybciej przyswajać wiedzę, mieć mniejsze problemy z nauką, lub nie mieć ich wcale. Czytanie książki pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej.

Dlaczego warto czytać książki?Bo dzięki nim zwiedzamy świat, poznajemy innych ludzi, nowe miejsca i kultury. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo. Książki to kopalnie wiedzy i wszelakiej mądrości, dlatego warto z nimi obcować jak najczęściej.

Opiekun Biblioteki mgr B.Kita