Grupa informatyków wróciła z praktyk w Sevilli

Od wielu lat uczniowie Zespołu Szkół w Porębie aktywnie uczestniczą w projektach europejskich z zakresu szkolnictwa zawodowego. Udział w projekcie PO WER przyczynił się do podniesienia jakości pracy szkoły i kompetencji uczniów.

W dniach 15 – 28 kwietnia 2018 r. informatycy z klasy II Technikum Zespołu Szkół w Porębie w ramach projektu „Inwestuję w siebie – inwestuję w przyszłość”, wyjechali na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Sevilli. Program dwutygodniowego pobytu obejmował zajęcia edukacyjne z zakresu aplikacji mobilnych w Szkole Salezjańskiej San Pedro. Dodatkowo uczniowie zdobywali umiejętności językowe i kulturowe na profesjonalnym kursie języka hiszpańskiego.

Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do firmy informatycznej El Cubo, gdzie wysłuchali wykładu dotyczącego aplikacji na Androida oraz mieli możliwość zwiedzania i poznania pracowników.

W ramach zajęć kulturowych dla młodzieży została zorganizowana wycieczka do najstarszego  i nieprzerwanie zamieszkanego miasta w Hiszpanii – Kadyksu. To typowe andaluzyjskie

miasto przepełnione jest bogactwem atrakcyjnych widoków oraz dobrze zachowanymi zabytkami. Położone jest tuż nad brzegiem oceanu. To stąd Krzysztof Kolumb rozpoczął wyprawę do Ameryki. Centrum miasta urzeka starymi budynkami i przepięknymi placami.

Po odbyciu praktyk oraz ukończeniu kursu języka hiszpańskiego uczniowie przystąpili do serii egzaminów, z których wyniki były na wysokim poziomie. Potwierdzeniem nabytych umiejętności zawodowych jest certyfikat EUROPASS MOBILNOŚĆ przygotowany dla każdego ucznia przez Krajowe Centrum Europass. Dodatkowo uczniowie zostali ocenieni w systemie ECVET, czyli w Europejskim Systemie Akumulowania i Przenoszenia Osiągnięć Zawodowych.

Był to niezwykle interesujący wyjazd, łączący w sobie elementy kulturowe, edukacyjne i językowe, realizowany w ramach projektu systemowego „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kształcenia zawodowego” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Młodzież miała zagwarantowany przelot, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy lokalne oraz opiekę pedagogiczną od dnia wyjazdu, aż do powrotu. Każdy uczeń otrzymał również kieszonkowe.