Korzystaj z aplikacji mojeIKP

MojeIKP to bezpłatna aplikacja mobilna Ministerstwa Zdrowia, opracowana przez CeZ, która zapewnia dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Teraz pojawiła się w niej funkcjonalność umożliwiająca skuteczne udzielenie pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku. Aplikacja zapewnia m.in. wygodny dostęp do e-recept i e skierowań, ułatwia wykup leków i przypomina o ich zażywaniu, zapewnia dostęp do dokumentów dziecka. Można ją pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Więcej informacji o aplikacji i o tym jak, ją uruchomić, jest na stronie https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/poznajmojeikp
Bez zalogowania można z głównej strony aplikacji:
• uruchomić „Pierwszą pomoc”: funkcjonalność umożliwiającą skuteczne udzielenie pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku
• znaleźć ważne numery telefonów, w tym pogotowie ratunkowe (999), jednolity numer alarmowy 112, numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) i numer Telefonicznej Informacji Pacjenta
• odbierać powiadomienia (tylko takie, które są skierowane do wszystkich pacjentów)
• odebrać przypomnienie o lekach (żeby ustawić harmonogram przypomnień, trzeba się zalogować).
Nowa funkcjonalność „Pierwsza pomoc”:
• prowadzi krok po kroku osobę udzielająca pierwszej pomocy,
• dostarcza podstawowej i łatwej do przyswojenia wiedzy, jak postępować w sytuacjach nagłych,
• wyjaśnia, jak skutecznie wezwać karetkę,
• informuje, czym jest AED (automatyczny elektryczny defibrylator) i na czym polega jego działanie.
Udziel pierwszej pomocy to instrukcja działania, w której wybiera się informację, jaki jest wiek i stan poszkodowanego, a otrzymuje informacje, jak postępować, wraz z rysunkami. Przede wszystkim, jak udrożnić drogi oddechowe, ułożyć kogoś w tzw. pozycji bezpiecznej (w której poszkodowany może oddychać i się nie zadławi), wykonać RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie) – zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego. Jest też plik dźwiękowy „rytm masażu serca”, który ułatwi wykonywanie tej czynności. Udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej to nie tylko odruch humanitarny, ale też prawny obowiązek. Ludzki mózg zaczyna umierać po 4 minutach bez tlenu, dochodzi wówczas do nieodwracalnych zmian. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie, które może uratować życie.
Nie należy jednak zapominać, że, jeśli jest to niezbędne, trzeba wezwać pogotowie.
Informacje dotyczące pierwszej pomocy zostały opracowane przez zespół ratowników medycznych, współpracujących z Ministerstwem Zdrowia.