„Mobilny uczeń-otwarty na przyszłość”

Od wielu lat uczniowie Zespłu Szkół w Porębie aktywnie uczestniczy w projektach europejskich z zakresu szkolnictwa zawodowego. Udział w projekcie Erasmus+ przyczynił się do podniesienia jakości pracy szkoły i kompetencji uczniów.

 W dniach 3-16 grudnia logistycy z III I IV klasy technikum Zespołu Szkół w Porębie w ramach projektu „Mobilny uczeń-otwarty na przyszłość”, wyjechali na dwutygodniowe praktyki zawodowe do hiszpańskiej Andaluzji. Program dwutygodniowego pobytu obejmował zajęcia edukacyjne z zakresu portów i terminali prowadzone przez wykładowców Wyższej Szkoły Technicznej ADA. Dodatkowo uczniowie zdobywali umiejętności językowe i kulturowe na profesjonalnym kursie języka hiszpańskiego

Obecny polski rynek pracy wskazuje na duże zapotrzebowanie w branży lotniczej szczególnie eksploatacja portów i terminali. Wzrost produkcji w gospodarce powoduje konieczność rozwoju usług logistycznych, a co za tym idzie, ekspansję przedsiębiorstw transportowych i spedycyjnych dla każdej gałęzi gospodarki.

Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do fabryki Coca Coli w Sevilli, a także do portu Guadalquivir. Program wycieczki obejmował również wizytę w Muzeum Morskim. W ramach zajęć kulturowych w pierwszym tygodniu pobytu dla młodzieży została zorganizowana wycieczka do malowniczej stolicy Costa del Sol, Malagi.

Podczas całodniowej wycieczki uczestnicy projektu mieli okazję podziwiać uroki trzeciego co do wielkości miasta Hiszpanii mudejarowej Sevilli. Wizytówką tego niezwykłego miasta jest Katedra Najświętszej Marii Panny, która powstała w miejscu meczetu zbudowanego przez muzułmańską dynastię Almohadów. Podziwiać tu można też Torre de Oro, zachwycające roślinnością ogrody Alcazaru, Plaza de Toros, Archivo de Indias, Casa de Pilatos oraz niezwykłej urody Plaza de Espana.

W urokliwej dzielnicy La Alameda de Hercules, na ulicy Calle San Fernando,29, w słynnym barze Cien Montaditos odbył się wieńczący ten wspaniały wyjazd wieczór tapas, podczs którego nasi uczniowie degustowali najsłynniejsze hiszpańskie przekąski wśród których królowała osmiorniczka po galicyjsku-pulpo al gallego, pieczone ziemiaczki- patatas bravas, embutidos y quesos – lokalne wędliny i sery, smażone rybki i kurczaczki- pescaditos y pollitos fritos.

Po odbyciu praktyk oraz ukończeniu kursu języka hiszpańskiego uczniowie przystąpili do serii egzaminów, z których wyniki były niezwykle zadowalające. Nasi logistycy zostali bardzo wysoko ocenieni zarówno przez wysoko wykwalifikowanego wykładowcę ze szkoły ADA Cesara Cip jak i przez Maestro de espanol. Potwierdzeniem nabytych umiejętności zawodowych jest certyfikat EUROPASS MOBILNOŚĆ przygotowany dla każdego ucznia przez Krajowe Centrum Europass. Dodatkowo uczniowie zostali ocenieni w systemie ECVET, czyli w Europejskim Systemie Akumulowania i Przenoszenia Osiągnięć Zawodowych.

Był to niezwykle interesujący wyjazd, łączący w sobie elementy kulturowe, edukacyjne i językowe, realizowany w ramach programu ERASMUS+ Kształcenie i Szkolenie Zawodowe finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Młodzież miała zagwarantowany przelot, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy lokalne oraz opiekę pedagogiczną od dnia wyjazdu, aż do powrotu. Każdy uczeń otrzymał również kieszonkowe.