Bezpieczne ferie
Poznajemy budowę komórek eukariotycznych
Na ostatniej lekcji biologii uczniowie klasy 1a mieli okazję zgłębić temat budowy komórek eukariotycznych, czyli jądrowych. Podczas zajęć utrwalili charakterystyczne cechy trzech typów komórek: roślinnej, zwierzęcej i grzybowej.
Lekcja miała formę pracy zespołowej – uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali zestawy materiałów dydaktycznych, w tym grafiki oraz elementy modeli, które posłużyły im do samodzielnego odwzorowania budowy poszczególnych komórek. Ich zadaniem było nie tylko poprawne ułożenie struktur komórkowych, ale także przyporządkowanie im odpowiednich funkcji. Dzięki temu mogli lepiej zrozumieć rolę poszczególnych organelli, takich jak ściana komórkowa, błona komórkowa, cytozol, jądro komórkowe, mitochondria, siateczka śródplazmatyczna, aparat Golgiego, lizosomy, wakuole czy chloroplasty.
Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i świetnie poradzili sobie z przygotowanym zadaniem. Praca w grupach pozwoliła im na wymianę spostrzeżeń i wzajemne wsparcie w nauce, co z pewnością przyczyniło się do lepszego zrozumienia tematu. To była efektywna lekcja, która połączyła teorię z praktyką.
Katarzyna Nowak
Informatyka na rzecz zielonej gospodarki
30 stycznia 2025r. uczniowie klasy Ia, IIb i IIIb Technikum wzięli udział w Dniu Otwartym w ramach projektu „Informatyka na rzecz zielonej gospodarki”. Organizatorem projektu jest Akademia Humanitas z Sosnowca.
Celem projektu jest rozwój kompetencji cyfrowych i zielonych uczniów i uczennic szkół średnich, zgodnie z potrzebami cyfrowej i zielonej gospodarki.
Uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach tematycznych, zwiedzili strefę VR i Nowych Technologii oraz strefę doradztwa zawodowego.
Spotkanie z przedstawicielem Politechniki Częstochowskiej
Dnia 27 stycznia 2025r.odbyło się w naszej szkole spotkanie maturzystów z przedstawicielem Politechniki Częstochowskiej. Obejrzeli oni filmik pokazujący działalność uczelni, wysłuchali studentów, którzy opowiedzieli o kierunkach na politechnice jak i o swoich osiągnięciach oraz sukcesach zdobytych dzięki tej uczelni. Mówili oni również o studentach z zagranicy, którzy bardzo chętnie wybierają tę uczelnię, ponieważ zyskała ona status uczelni międzynarodowej. Na koniec uczniowie otrzymali ulotki i broszurki informacyjne.
Kopernik w podroży po nowe doświadczenia
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2025
- Zgłoszenie inicjatywy na portalu www.dbi.pl.
- Przygotowanie gazetki ściennej – „Bezpieczeństwo w sieci”.
- Przeprowadzenie pogadanek na godzinach wychowawczych – „Bezpieczeństwo w sieci”.
- Udział w webinariach:
- Selfie, lajki, komentarze. W pułapce wirtualnego wizerunku.
- Analiza i weryfikacja informacji w Internecie: Krytyczne czytanie i ocena wiarygodności treści.
- Debata wokół AI: po prostu narzędzie.
- „Netykieta Internetowa” i „Jak spędzam wolny czas w sieci?” – prezentacje multimedialne.
- Projekt graficzny (plakat) zawierający hasło „Bezpieczeństwo w Sieci” i promujący bezpieczne zachowania w Internecie.

Podsumowanie przygotowań w projekcie

Spotkanie upowszechniające rezultaty projektu „Kopernik w podróży po nowe doświadczenia”

III miejsce w rejonowym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia Polskiego Czerwonego Krzyża
W dniu 9 stycznia 2025 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia Polskiego Czerwonego Krzyża. Z ogromną radością i dumą informujemy, że uczennica klasy III A Natasza Sienkiewicz zajęła III miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.
Serdecznie gratulujemy!!!!!






















































