Wielkie emocje podczas I Zawodów Lotniczych!

W piątek 8 czerwca w naszej szkole odbyły się I Zawody Lotnicze z okazji 100 lat lotnictwa polskiego. Uczniowie specjalności technik lotniskowych służb operacyjnych rywalizowali w trzech konkurencjach: quizu wiedzy, testu sprawnościowego z bagażem podręcznym oraz Mini Olimpiady Szybowcowej „Smyki na Start”. Bezkonkurencyjny okazał się Szymon Dobrowolski, 2. miejsce zajął Daniel Drabek, a na 3. miejscu uplasował się Łukasz Zynek. Mieliśmy także 4. miejsca ex aequo, które zajęli Jakub Madej oraz Sebastian Zdeb. Gratulujemy!

Podczas pierwszej konkurencji, zawodnicy rozwiązywali quiz, który składał się z 17 pytań dotyczących historii lotnictwa oraz lotniczych ciekawostek. Kolejna konkurencja wzbudziła najwięcej radości i wywołała szerokie uśmiechy na twarzach zawodników. Test sprawnościowy polegał bowiem na spakowaniu do walizki 5 przedmiotów zabronionych i 5 dozwolonych w bagażu kabinowym, a następnie pokonaniu toru przeszkód w stroju pilota wraz z walizką. Liczył się czas wykonania zadania. W ostatniej konkurencji – Mini Olimpiady Szybowcowej „Smyki na start” – uczestnicy zabawili się w konstruktorów i własnoręcznie tworzyli oraz wyważali latające modele szybowca klasy światowej PW-5 Smyk. Po kilku próbnych lotach, uczniowie konkurowali w długości lotu swoich modeli.

Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy dyplom oraz drobne lotnicze upominki. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Fundację „Smyki na Start”, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, Aeroklub Warszawski, Polski Klub Lotniczy oraz drobne gadżety od Politechniki Śląskiej. Zawody został zorganizowane dzięki wsparciu finansowym Polskiego Klubu Lotniczego.

Na zakończenie zawodów przyznano także wyróżnienia od Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej. Otrzymali je Dawid Cupiał i Jakub Pawlik za „całoroczną pracę na rzecz popularyzacji zawodu technik lotniskowych służb operacyjnych, a także za wzorową i godną naśladowania postawę wobec nauczycieli i kolegów”.

Nad organizacją zawodów, w tym pomiarami czy prawidłową kolejnością startu zawodników, czuwali sędziowie: Dawid Cupiał, Kacper Jarzyński, Paulina Korczyna, Michał Król oraz Bartosz Nowak.

Opiekun: mgr Radosław Fellner