Wycieczka do Muzeum Historii Koputerów i Informatyki

Dnia 26 marca 2019 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, w której udział wzięli uczniowie klasy IA, IIA i IIIA technikum informatycznego wraz z opiekunami p. Beatą Kitą i p. Elżbietą Pustułką. Jest to jedyne tego typu muzeum w Polsce. Podjęło ono próbę  zachowania od zapomnienia urządzeń komputerowych, które są obecne w życiu człowieka od kilku pokoleń.

W trakcie zwiedzania miała miejsce lekcja muzealna „Jak człowiek dogadał się z maszyną” poświęcona tematyce historii i ewolucji sprzętu informatycznego. Na terenie obiektu znajduje się ponad 3 5000 eksponatów, z czego można obejrzeć ponad 500 różnych komputerów, w tym także komputer ODRA. Uczniowie mogli przekonać się, w jakim  zatrważającym tempie przebiega rozwój techniki. Mieszczący się dziś w kieszeni smartfon, kiedyś był olbrzymią szafą, do której transportu potrzebna była pomoc kilku osób oraz samochodu dostawczego. Zgromadzone eksponaty to nie tylko elementy wystawy. Każdy z nich  posiada swoją duszę. Przewodnik opowiadający z pasją o tajnikach komputerów rozbudził we wszystkich chęć do pogłębiania wiedzy o historii informatyki. Uczniowie mieli  też możliwość pograć na zapomnianych już dziś grach komputerowych. 

Organizator: mgr inż. Elżbieta Pustułka