Zapalmy Światło Wolności – obchody 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności

Akcja społeczno-edukacyjna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” ma już kilkuletnią historię. Każdego roku 13 grudnia Polacy zapalają znicze w domach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej. Świece te są symbolem pamięci o wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku stanu wojennego.
 
Przedsięwzięcie nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W oknach swoich domów stawiali symboliczne świece, aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami.

38 lat temu symboliczne światełko pojawiło się również w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W ten sposób solidarność z rodakami cierpiącymi w kraju wyraził papież Jan Paweł II.

Iluminacja świetlna na fasadzie budynku MNiSW 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu upamiętnienia ofiar przygotowało okolicznościową iluminację świetlną. Zostanie ona zaprezentowana w niedzielę, 13 grudnia 2020 r. o godzinie 16.00 na fasadzie budynku ministerstwa od strony ul. Hożej. 

Zachęcamy do włączenia się do akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”!